sobota, 7 stycznia 2012

Abrakadabra


 VII Rydwan

 „Statki w porcie są bezpieczne, ale stanie w porcie nie jest ich przeznaczeniem”


Przez wiele ostatnich lat, ta karta w ogóle nie pojawiała się w moich rozkładach. Jak bardzo się ucieszyłam gdy zobaczyłam ją w rozkładzie noworocznym na pozycji – ogólna prognoza na ten rok. Jest to liczba siedem - od razu przyszło mi na myśl, siedem lat chudych i siedem lat tłustych, co siedem lat następują  też w życiu człowieka zmiany – to przecież karta transformacji. W mojej obecnej sytuacji życiowej, to by się nawet zgadzało, dlatego też wyciągnięcie tej karty podziałało na mnie wręcz jak dotknięcie magicznej różdżki. Chyba podświadomie potrzebowałam jakiejś nadziei na zmiany. Aby mieć odwagę realizować swoje plany, potrzebna jest nadzieja. Bez niej, jak bez wody, ludzie umierają żyjąc.


Rydwan jest pierwszą kartą Wielkich Arkanów określaną mianem Karty-Transformacji. Oznacza odkrywanie samego siebie, gotowość na coś nowego, nowy początek, sukces, wewnętrzne ukierunkowanie na cel, samodzielność, zmianę na lepsze, posuwanie się do przodu, postęp.
 
Liczba siedem to liczba uważana za mistyczną, wyróżniającą się bogatą symboliką. W wielu mitologiach i religiach świata jest symbolem całości, dopełnienia, symbolizuje związek czasu i przestrzeni. Jest krokiem poza wyznaczone granice. Dla człowieka oznacza odwagę wyjścia poza swoje ograniczenia.
Mnóstwo historycznych i kulturowych faktów, wytworów rąk ludzkich czy odniesień biblijnych i mitologicznych związanych jest z siódemką, chociażby: siedem cudów świata, siedmiu mędrców starożytności, siedem dni tygodnia, siedem tonów gamy, siedem krów tłustych i siedem krów chudych, za siedmioma górami, za siedmioma lasami…..
Starożytni filozofowie przypisywali jej własności opieki i władzy nad światem, kojarząc z siedmioma planetami. W  Starym Testamencie  siedem jest liczbą świętą. Oznacza ona jakiś pełny, doprowadzony do końca, sobie tylko właściwy etap. Po jego zakończeniu następuje nowy etap, która jest konsekwentnym następstwem poprzedniego. Siódemka oznacza również jakieś konkretne, uwieńczone sukcesem działanie, którego efekt jest zazwyczaj nieodwracalny. 

Magia tej liczby  została doceniona również w psychologii. Sławny psycholog George Miller uważa, że liczba ta charakteryzuje wydajność naszej pamięci, zarówno krótko- jak i długotrwałej. Nasz mózg jest w stanie zapamiętać w krótkim czasie tylko 7 nowych informacji (nie ma znaczenia czy są to liczby, nazwy własne, czy fakty). Jeżeli liczba ta zostanie przekroczona, wówczas mechanicznie, wcześniejsze dane zostają wymazane i zastąpione nowymi. Prawidłowość ta znajduje swoje potwierdzenie nie tylko w ilości zapamiętywanych rzeczy, ale również odnosi się do ilości powtórzeń, które gwarantują, że dana informacja na dłużej zagości w naszej pamięci. Gwarancją, że zapamiętamy coś na dłużej jest powtórzenie tego siedem razy.

Pictorial Key
 
Rydwan jest jedyną kartą w Tarocie, która zapowiada nowy początek i towarzyszącą temu radość.  Wiąże się bowiem z zostawieniem za sobą tego co było, jednak bez smutku czy żalu za tym. Oznacza ogromny skok na przód, związany z podążaniem własną, nową drogą, bez oglądania się za siebie. To odejście w nowe "jutro" ze starego "wczoraj". To co stare zostawiamy z tyłu a nowe widzimy przed sobą. 


Energia tej karty jest bardzo pozytywna i silna, która wręcz napędza nas, gwarantuje gotowość do podjęcia ryzyka i stawienia czoła przeciwnościom. Oznacza też pokonanie własnych słabości, które trzymały nas do tej pory w zastoju. Zatem Rydwan obrazuje świadome, zdecydowane dążenie do celu, na ogół widzianego w kategoriach tego świata - sukces finansowy, zawodowy itp. Potężna dynamika, wielkie parcie do przodu, bez oglądania się na boki, bez zbytecznych rozproszeń. Oznacza także pomyślną realizację celów. 


Energie tej karty odbieram jako silną, czystą i pozytywną. Pełną wiary. Dzięki niej uświadamiamy sobie wszelkie dotychczasowe przywiązania, od których byliśmy zależni, które tkwiły w nas i bierzemy los w swoje ręce. Towarzyszy temu wewnętrzna pewność swojego celu. To czas, kiedy wszechświat nam sprzyja i lecimy niczym pocisk w obranym kierunku siłą rozpędu.
Jedynym wysiłkiem jest decyzja i zrobienie pierwszego kroku, reszta niejako dzieje się sama.
Ta karta, to archetyp oznaczający Wymarsz Bohatera – wyjście na świat zewnętrzny. W nawiązaniu do mitologii, Rydwan jest odpowiednikiem postaci takich jak choćby Herkules, którzy wyruszali w nieznane by wypełniać swoje misje, doświadczać przygód i dokonywać bohaterskich czynów.  Mityczni Bohaterowie, choć napotykali przeszkody, tak naprawdę byli przecież ulubieńcami bogów.
Legacy of the Divine Tarot
Rydwan wymusza ruch do przodu i sam w sobie jest bardziej drogą do celu. Jednak aby taki ruch był możliwy, aby osiągnąć cokolwiek, od najmniejszych rzeczy po spełnienie pragnień, najpierw trzeba odnaleźć jakaś równowagę. Trzeba uzyskać jedność Umysłu i Duszy w dążeniu do czegokolwiek.
Mówią o tym symbole zawarte w karcie. Przeważnie są to dwa sfinksy, czasem dwa konie, jeden czarny drugi biały lub cztery uskrzydlone sfinksy u Crowleya – są to symbole ludzkiej psychiki i podwójnej natury człowieka. Oznaczają świadomą wiedzę i dziką podświadomość, których nie można rozdzielić. To właśnie koordynacja tych dwóch różnych sił pozwala utrzymać w życiu równowagę, bowiem kluczem do osiągnięcia każdego celu jest zgodna postawa świadomości i podświadomości. To właśnie te energie są siłą napędową naszego Rydwanu. To koncentracja, zdecydowanie, siła myśli i świadomość własnej mocy powodują, że droga na przód jest docelowa, prosta, równa i bezpieczna.
Thot Tarot
Żadne działanie nie będzie jednak skuteczne, jeśli nie będzie poparte autentycznym pragnieniem. Chcieć to móc. Tak właśnie jest. Czasem niby czegoś świadomie chcemy, jednak w środku mamy jakiś duchowy szlaban, blokadę i nie do końca jesteśmy do czegoś przekonani, wówczas często będziemy sami siebie sabotować, a osiągnięcie celu wtedy jest niemożliwe. Nie raz się o tym już sama na sobie przekonałam. Na podobnej zasadzie działają wszelkie afirmacje. Nie zadziała żadna, jeżeli będzie tylko mechanicznie powtarzanymi słowami wypływającymi ze świadomości. 

Rydwan, to również każda forma kontaktów i komunikacji międzyludzkiej. Okres optymistycznego nastawienia do życia i ludzi. Potrzeba potwierdzenia siebie, swojej wartości, przekonań, poglądów.

Sukcesu nie da się jednak zaplanować w 100%. Równowaga oparta na poddaniu emocji i podświadomości kontroli świadomego umysłu, która wydawała się tak skuteczna w działaniu, jest zawodna. Ta karta pokazuje człowieka przeceniającego swoje siły i możliwości. Odwrócony Rydwan przestrzega więc przed całkowitym zawierzeniem ludzkim możliwościom, rachubom, ludzkiemu porządkowi rzeczy, brakiem umiaru i przypomina o respektowaniu pewnych granic. O tym też przypominają nam mity o Ikarze i Faetonie. Gdy konie poniosą, nieważne czym będziemy jechali furmanką, czy królewskim rydwanem, skutek może być ten sam i straty takie same a więc utrata kontroli zarówno nad sytuacją jak i sobą. 

Rydwan odwrócony może oznaczać również brak decyzji, celu, dylemat, który nierozwiązany zatrzymuje całkowicie bieg spraw. To brak szacunku dla innych, lekkomyślność, brak orientacji, przeszkody, niepowodzenie.

 
"Nawet jeśli znajdujesz się na właściwej drodze, zostaniesz przejechany, jeśli będziesz na niej siedział….."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz