środa, 7 grudnia 2011

Obawy ukryte za nadzieją


XVIII Księżyc


Księżycowa rosa – łzy Izydy
 
"Bogini Księżyca zbiera wszystkie porozrzucane wspomnienia i zapomniane marzenia ludzkości i przechowuje je w srebrnym dzbanie do świtu. Potem przy pierwszych promieniach świtu, wypływają one jako łzy Księżyca i układają się na ziemi jako poranna rosa"


 
Jedna z mroczniejszych tajemniczych kart Tarota. Najczęściej nikt jej nie lubi, gdy pojawia się jako symbol odpowiedzi lub jako wynik rozkładu. Kiedyś ją nawet lubiłam, pobudzała moje zmysły i wyobraźnię oraz bardzo ciekawiła. Dzisiaj patrzę na nią trochę inaczej, niż przed laty.  Może dlatego, że doświadczyłam jej symbolicznego działania na sobie bardzo boleśnie ostatnio. Przez parę lat, karta Księżyc była wspólnym elementem partnerskiego portretu tarotowego mojego związku. Związku, którego już nie ma. Przerwała go nagła i gwałtowna śmierć. 

Pamiętam jak często, zastanawiałam się nad jej możliwym sensem w naszym portrecie partnerskim, nad tym jak się może zrealizować. Ciekawiła mnie, ale jednocześnie, gdzieś w głębi duszy czułam lęk, podświadomie czułam, że nie będzie dobrze, że ten związek się nie spełni. Nie dopuszczałam jednak do swojej świadomości, że mogła być  zapowiedzią ciemności, z której nie ma drogi wyjścia.
Doświadczyłam energii tej karty również wtedy, gdy w tym momencie mojego życiu, zapadła noc, która na parę dni zaparła mi dech w piersi. Czułam się zagubiona i przestraszona. Wyszły ze mnie wtedy, te najgłębiej ukryte emocje, lęki i „zmory” z  dawnej przeszłości. 


Patrząc na spokojny wygląd tej karty, aż trudno uwierzyć, dlaczego z tą kartą wiąże się tyle lęku.


Gilded TarotKsiężyc - jest to stary archetyp, który od starożytności działał na wyobraźnię ludzi. Występuje we wszystkich religiach i mitach. Ciągle odmieniający się w wędrówce po nieboskłonie, był  symbolem niestałości, zmienności i zakrytych, tajemnych sił Natury. Utożsamiany z wodą, macierzyństwem, płodnością i rolnictwem. Księżyc poprzez swoją metaforyczną śmierć i  zmienność, również jest porównywany do ludzkiego losu. Tak jak Księżyc rodzimy się, rośniemy i umieramy. Czas księżycowy, to czas naszego ludzkiego doświadczenia tu na Ziemi. 

Jego bogate znaczenie, jako symbolu przejawia się na wielu kartach Tarota. 

Księżyc jako archetyp, to emocjonalny sobowtór naszej jaźni, Cień Indywidualny, nieświadomość, która powstaje w skutek tworzenia się Ego. Jung, twórca psychologii głębi, nazwał to Ciernistą Krainą naszej psychiki, Cieniem gdzie wędrują wszystkie nie chciane wspomnienia, podświadome przeżycia związane z lękiem, stratą, odrzuceniem, poczuciem niższości itp. To nasze kompleksy, negatywne emocje takie jak złość, agresja, ból, smutek itp. Te wszystkie odrzucone treści przejawiają się w naszych snach, popędach, irracjonalnych uczuciach i zachowaniach. Czasem zdarza się, że te nieświadome treści, przypominają o sobie w stanie szoku, lub jakimś przypadkowym skojarzeniu.


Arcus Arcanum
Księżyc w tarocie z grubsza oznacza niedostrzeganie prawdy, iluzję, samooszukiwanie się, brak kontaktu z rzeczywistością, kłamstwo.  Nazywany Królestwem Ciemności tkaczem iluzji”, „nocą ciemniej strony duszy”. Opowiada o uczuciach, emocjach, lękach i obawach oraz o mocy naszej wyobraźni. To też nasze sny, przeczucia, intuicja, wrażliwość  i duchowe tęsknoty oraz fantazje. Obawy ukryte za nadzieją......
Mówiąc językiem symboli, to noc i księżycowe światło, zmienia obraz postrzeganej przez nas rzeczywistości,  sprawia, że czasem mamy złudzenia, skrytą nadzieję, że coś jest inne, piękniejsze, lepsze niż w rzeczywistości, jak z bajkowego snu. Czujemy się wtedy zagubieni, a nasze myśli błądzą, idą krętymi drogami i błąkamy się jak przysłowiowe dziecko we mgle.  Potem okazuje się, że to tylko twory naszej wyobraźni, chciejstwa i fantazje. Tak bardzo często wyglądają nasze relacje z innymi ludźmi. Dlaczego? Bo świetle Księżyca wszystko wygląda inaczej, nie widzimy tak dobrze i wyraźnie, jak w świetle słonecznym, nie widzimy rzeczy takimi, jakimi one są rzeczywiście. Jego tajemniczy blask jest przecież światłem odbitym. Księżyc każdego dnia jest inny i dlatego oznacza niepewność, kapryśność. Rozmaite pułapki, ślepe uliczki, to obszar naszych doświadczeń w które może nas zapędzić nasza wybujała wyobraźnia czy lęki. 

W tarocie ta karta mówi też o zagubieniu, wywołanym przez nadużywanie alkoholu, lekarstw, narkotyków czyli środków, które zmieniają  świadomość i powodują iluzoryczne rozwiązywanie problemów. Wszelkie używki, stanowią formę ucieczki od problemów, znieczulają, pozwalają zapomnieć i powodują, że z czasem wpadamy w sidła wszelkiego rodzaju uzależnień.
Ta karta mówi również o współuzależnieniu i toksycznych związkach, o ślepych i bezrozumnych namiętnościach, fatalnej miłości, która może niszczyć a której nie sposób świadomie czasem ogarnąć.Initiatory Golden Dawn
Treść i symbolika tej karty jest bardzo bogata.  Opisałam tutaj zaledwie część jej znaczeń i skojarzeń, jako swoje luźne refleksje związane z ostatnimi przeżyciami i doświadczeniami. 

Czy ta karta ma jakieś pozytywne znaczenie? Owszem. Księżyc to też, tradycja, historia, powrót do korzeni oraz wyobrażenia idealnej rodziny. Sprzyja ludziom, którzy tworzą -  poetom, aktorom, malarzom i nie tylko. Właśnie wtedy nasza wyobraźnia, fantazja czy nawet „wykrzywianie” rzeczywistości ma szansę na pozytywną realizację. Pod wpływem Księżyca powstało wiele znakomitych dzieł. Artyści bardzo często tworzą pod wpływem złych nastrojów, stanów depresyjnych, chwilach poczucia samotności, nostalgii, żalu czy niespełnienia. 

Przeważnie jednak w codziennym realnym życiu, karta  Księżyc oznacza, że wchodzimy w taki obszar życiowych doświadczeń, gdzie nie kierujemy się świadomością ale rządzą nami nieuświadomione siły własnego umysłu. Zachowujemy się wtedy nie racjonalnie i najczęściej szkodzimy sami sobie.

19 komentarzy:

 1. A w chorobie co może oznaczać? szukam przyczyny i ta karta się pojawia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie odpowiedź masz w tym temacie - ogólnie ta karta odpowiada w ciele za stopy i wszelkie zakłócenia umysłu. Czyli jak ja to mówię, jak choruje dusza to prędzej czy później też i choruje ciało:)

   Usuń
  2. Dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli to jakaś podstawa, ale ta karta nosi ze sobą taką mroczność, coś jest uśpionego ale to i tak czeka i wreszcie "zaatakuje". Bo jesli stopy- to twardy grunt. A on może się nagle rozsypać skoro to księżyc i mamy zupełnie inne odbicie, niż w zasadzie jest.

   Usuń
 2. Chodzi tutaj o taką sytuacje, kiedy ktoś budzi się głównie w nocy i skarży się na bóle brzucha- jedzie do szpitala a tam stwierdzają refluks z nadżerką. Ta karta może pasować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie kartę samodzielnie trudno jest interpretować,zależy to też od kart sąsiadujących i jej położenia w rozkładzie.
   Dolegliwości o których piszesz, mogą wskazywać na choroby kobiece. Jednak może to również wskazywać na chorobę układu moczowego (stopy) a więc niech ta osoba zadba o ciepło fizyczne.

   Usuń
  2. Ksiezyc to żołądek i jego zmienne środowisko

   Usuń
 3. Własnie chodzi o to, że się mocno poci i jest jej za ciepło. Może tarczyca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę nie bagatelizować objawów. Tarot to nie wyrocznia.
   Radzę czym prędzej udać się do lekarza i zrobić odpowiednie badania.

   Usuń
 4. Od roku szukamy przyczyn....

  OdpowiedzUsuń
 5. u lekarzy oczywiście

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro lekarze nie wiedzą? Karta Księżyc o której pisałaś wcześniej, może sugerować więc przyczynę o podłożu psychicznym np. nerwice....
   Pisałam o tym poprzednio:)
   Ja nie stawiam kart na choroby.

   Usuń
 6. A jak księżyc pojawia się w rozkładzie Decyzja na pozycji 7 - problem (działać, nie działać)?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Księżyc wskazuje raczej na niewłaściwe postrzeganie rzeczywistości a więc i wyciąganie błędnych, fałszywych wniosków. Podejmowanie więc ważnych decyzji pod jego "wpływem" jest raczej niewskazane. Lepiej skonsultować je z bliskimi.

   Pozdrawiam

   Usuń
 7. To nie jest aż taka ważna decyzja, no może trochę czy zadziałać w stronę kiedyś bliskiej osoby (pierwszym krokiem wysłanie życzeń urodzinowych)
  pozytywne wpływy (to, co przemawia za działaniem)
  gwiazda-cesarzowa-wieza(1,3,5) -pozbycie się złudzeń?
  negatywne wpływy (to, co przemawia przeciw działaniu)
  Królowa Denarów,Rycerz Buław,7 mieczy

  OdpowiedzUsuń
 8. O jejku ja tez mam w portrecie partnerskim karty księżyc aż sie boje

  OdpowiedzUsuń
 9. czy w portrecie partnerskim zawsze ta karta musi oznaczać cos złego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie musi. I proszę nie martwić się na zapas. :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 10. Jezeli pytam czy on mine kocha ? I wychodzi ksiezyc to co to znaczy

  OdpowiedzUsuń
 11. a jesli to karta na moj rok 2017 ? to chyba nic pozytywnego...

  OdpowiedzUsuń