czwartek, 15 grudnia 2011

Unio Mystica


XIV Umiarkowanie
 
„Szczęście nie jest łatwą sprawą. Jest je bardzo trudno znaleźć w samym sobie i nie możliwe znaleźć gdzie indziej”

Po ostatnich, trudnych i niezbyt przyjemnych kartach, którymi się zajmowałam, poczułam wręcz nieodpartą potrzebę wniesienia odrobiny spokoju i harmonii. Dzisiaj moje myśli popłynęły do czternastej karty tarota – Umiarkowanie. 
Inne nazwy tego arkanu, to Równowaga, Anioł, Powściągliwość. 


Archetyp Anioła, harmonii, mówi o zachowaniu umiaru, kompromisu i równowagi. To wybór drogi złotego środka we wszystkim, życie w zgodzie z samym sobą, cierpliwość, zaufanie, samorealizacja, przyjmowanie rzeczy takimi jakie są. 

Na karcie widać Anioła, który jest całkowicie zajęty spokojnym przelewaniem wody. Wody, która jest symbolem i żywiołem oczyszczenia, odnowy i narodzin. Towarzyszy mu nastrój spokoju i łagodności.
Pictorial Key
Równowaga opiera się na równowadze przeciwstawnie ukierunkowanych siłach czyli napięciu. Ten harmonijny potok energii, pomiędzy dzbanem księżycowym (srebrny) a dzbanem słonecznym (złoty), pokazuje, że możliwy jest związek pomiędzy tymi siłami.
Temperantia oznacza nie tylko „umiarkowanie” – to również wyrównanie potencjałów, stały przepływ ładunków i temperatur między dzbanami, których zawartość jest symbolem różnych energii - energii męskiej i żeńskiej, wody i ognia,  świadomości i nieświadomości, energii duchowej czyli wyobraźni i emocji z energią świadomego umysłu i rozumu. Dzbany te także mogą być symbolem naszych doświadczeń. Powoduje to,  głęboki spokój wewnętrzny, zadowolenie, w przeciwieństwie do wewnętrznego rozdarcia i rozbicia.
Ta karta  pokazuje coś jeszcze niezwykle istotnego. Pokazuje stały przepływ energii w świecie i stan pożądanej równowagi, jaka zachodzi, kiedy ten przepływ nie jest niczym zakłócony lub blokowany.

Obraz przelewającego wodę Anioła jest potężnym źródłem siły psychicznej, tak potrzebnej czasem w trudnych sytuacjach i po ciężkich  doświadczeniach. Myślę, że gdyby można było czasem kupić w jakimś sklepie trochę spokoju, wiary i nadziei, która by ukołysała zranione serce i zbolałą duszę, niejeden z nas by to zrobił. Niestety trzeba radzić sobie samemu. Każdy stara się jak potrafi. Jednemu wychodzi to lepiej, innemu gorzej.

Pod pojęciem Równowagi kryje się spokój duszy, dystans do codziennych spraw, pogoda ducha, rozwaga, mądrość życiowa, poczucie bezpieczeństwa. Ich przeciwieństwa to obojętność, ignorowanie spraw, wyniosłość, ortodoksyjna wiedza, beztroska.
Initiatory Golden Dawn

Najzdrowiej jest łączyć te przeciwieństwa i równoważyć, odrzucając skrajności emocjonalne. Taką właśnie postawę zaleca nam Anioł Równowagi, postawę w naszej drodze do siebie -  wyważenia i zrównoważenia.  
Gdy nie możemy uwolnić się od przeszłości, równoważmy ją teraźniejszością. Gdy martwimy się o teraźniejszość róbmy plany na przyszłość. Problemy z takimi emocjami jak złość, agresja dobrze jest równoważyć intensywnym wysiłkiem fizycznym, spacerami, sportem. Budowanie zdrowych relacji czy to w przyjaźni czy miłości to umiejętność sztuki słuchania i prawdziwej komunikacji bez krytyki i zarzutów. To także swoboda i poszanowanie dla poglądów, przekonań czy pomysłów na życie innych. Nikt nie lubi być przecież krytykowany, ośmieszany czy pomijany.

 
Osiągnięcie stanu Równowagi pozwala w ciszy i skupieniu zastanowić się nad swoim życiem, rozważyć problemy własnej realizacji, prawidłowości dokonywanych dotychczas wyborów. To wsłuchanie się we własna duszę i odnalezienie tam odpowiedzi na wszelkie pytania, bo właśnie tam one się znajdują. To również umiejętność patrzenia i uważnego obserwowania tego wszystkiego co nas otacza.
 
Po to aby nie dopuścić do niepożądanego nadmiaru w jakiejś sferze, należy aktywnie utrzymywać równowagę w swoim życiu oraz starać się wszechstronnie patrzeć na siebie, jako psychofizyczną całość. Gdy tego nie zrobimy,  wtedy dojdzie, oczywiście do zachwiania tej pożądanej równowagi, zakłócenia swobodnego przepływu energii, przewagi jednego elementu i niedobór drugiego. 
Poważniejsze objawy zachwiania równowagi w życiu to konflikty, kłótnie, choroby, huśtawka nastrojów, niecierpliwość  - bezpośrednio wywołane stresem i nieprawidłowym przepływem energii w naszym ciele.

 Jesteś przy mnie - czuje spokój, czuję radość i wytchnienie......

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz