wtorek, 6 grudnia 2011

O poszukiwaniu Graala


Mit o Graalu, mitycznym kielichu, znanym w literackiej formie do dziś, był natchnieniem dla eposów rycerskich w średniowieczu, jako ideał poszukiwany przez rycerzy króla Artura. 
Stanowił źródło natchnienia dla pisarzy, malarzy i muzyków. Kielich ten stał się najpopularniejszą legendarną relikwią o nazwie Święty Graal.
Legendarny Graal i jego tajemnica wzbudza ogromne zainteresowanie i od wczesnego średniowiecza zajmuje wyjątkowe miejsce w naszej wyobraźni, od wieków budzi zainteresowanie. 
Utożsamiany był z tajemniczym przedmiotem, w którym miało tkwić źródło nadnaturalnych mocy i boskich zdolności. Wielu badaczy dociekało, czym może być Graal.
Symboliczna wyprawa po Graala bez wątpienia, nieodłącznie wiąże się duchową przemianą, jest czymś w rodzaju mistycznego doświadczenia, iluminacji, umożliwiającej osiągnięcie doskonałości duchowej. Jest także alegorią kamienia filozoficznego, niematerialnym symbolem mądrości  i dążenia do spełnienia się w życiu. 

Tarot Holy Grail


 
Czym tak naprawdę może być dzisiaj Graal dla każdego człowieka? 

Dla mnie osobiście Graal jest symbolem wartości wyższych, symbolem odległego celu, do którego człowiek dąży w swoim życiu. Celu czystego, niematerialnego. Jego poszukiwania to metafora podążania za marzeniem. To cudowna obietnica na lepsze jutro, kwintesencja człowieczeństwa, to dążenie do poznania prawdy o drugim człowieku i samym sobie. Ta droga, to niezachwiane zasady moralne oraz szacunek dla zasad innych ludzi.

Współcześnie może symbolizować sens ludzkiej egzystencji, nasze marzenie i cel. Cel, który tkwi w naszej wyobraźni jak drogowskaz do lepszej przyszłości. 


Bardzo często, jesteśmy pogrążeni w swoich codziennych pragmatycznych pragnieniach, tracimy poczucie sensu w życiu, nie widzimy żadnych perspektyw. Wegetujemy, zabijając w sobie wszelkie pasje, twórcze myślenie, kreatywność.
Bywają też sytuacje, które sprawiają nam jakiś problem, z którymi sobie nie radzimy. Może warto wtedy sobie przypomnieć o naszym Graalu, który jest zadaniem jakie wyznaczamy naszym marzeniom.

 
Poszukiwanie Graala wymaga od nas pasji, nieustannych inspiracji. Te poszukiwania poszerzają nasze horyzonty o nowe doświadczenia, o zaskakujące czasem drogi, które prowadzą do rozwiązywanie problemów, a które krok po kroku prowadzą nas ku spełnieniu marzeń. 
Graal może być więc dla nas odkrywaniem sposobu do osiągnięcia celu i tym samym naszych marzeń.

Każdy człowiek chce coś w życiu osiągnąć. Każdy z nas ma jakiś cel, do którego droga nie zawsze jest prosta. Wówczas Graal może być celem, do którego dążymy nieustannie z nadzieją, że kiedyś uda nam się go osiągnąć.
Jaki to cel? Myślę, że to już zależy od każdego z nas. Bowiem to my tworzymy naszego Graala.
Dla jednych to może być zdobycie tytułu naukowego, zwiedzanie świata i odkrywanie jego tajemnic, dla innych założenie rodziny, pobicie jakiegoś rekordu czy znalezienie dobrej pracy.
Wierzymy, że pomoże nam w tym wytrwałe dążenie, uczenie się na błędach i ciągłe doskonalenie się. To wymaga od nas, abyśmy na naszej drodze byli gotowi na wyrzeczenia i pokonywanie trudności, a przy tym nigdy nie poddawali się, mimo doznawanych porażek.
Gotowość to jednak nie wszystko. Musimy mieć też świadomość, że naszego Graala być może nigdy nie uda się znaleźć. W tym wypadku jednak sama droga do doskonałości staje się celem. 

Sensem życia każdego człowieka jest bycie szczęśliwym, spełnionym. Recepta na to jest dla każdego z nas teoretycznie taka sama, lecz w praktyce zupełnie inna.
Szukajmy swej drogi. Z porażek wyciągajmy wnioski i przekuwajmy je w zwycięstwa. Ważna jest radość, osobiste poczucie szczęścia, pozytywne uczucia miłości i przyjaźni. Ważne jest by robić też w życiu, to co sprawia nam przyjemność, napawa nas dumą.
Być może nigdy nie odnajdziemy naszego Graala. Ważna jest świadomość, że jasny cel, konsekwencja i wytrwałość chociaż zwiększają nasze szanse, nie są gwarancją osiągnięcia pełni ideału. Jednak sama droga ku temu jest ważna. Może to właśnie to miał nam zapewnić Graal, przez samą wyprawę dla jego znalezienia. Po to aby kiedyś każdy z nas mógł z satysfakcją powiedzieć, że nigdy się nie poddał i tak naprawdę to nie, on ów Graal był najważniejszy, lecz droga która do niego prowadziła.
W tym rozumieniu, symboliczna wyprawa jest metaforą, tego co piękne i jednocześnie nieosiągalne, ale dążenie do czego może być sensem naszej egzystencji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz