czwartek, 29 grudnia 2011

Powrót do źródeł


XVII Gwiazda
 
 „Nadzieja ma skrzydła, przysiada w duszy i śpiewa pieśń bez słów, która nigdy nie ustaje, a jej najsłodsze dźwięki słychać nawet podczas wichury”

 
Karta Gwiazda, Arkan XVII. Archetyp Nadziei. Tradycyjnie uważana za kartę ochronną. Podstawowe tematy tej karty, to mądrość, przyszłość, nadzieja i wiara, pogoda ducha. To zwiastun duchowego i cielesnego odrodzenia. To również karta weny i natchnienia, silnych uczuć, których formę przyjmuje potrzeba wyrażenia siebie, zaznaczenia swojego istnienia. Dziedzina, w której człowiek najpełniej i najpiękniej wyraża swoje uczucia jest sztuka, więc Gwiazda jest też kartą sztuki i artyzmu.


Największą siłą ludzi jest ich nadzieja. Jest ona bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Jeżeli jej nie stracimy, to potrafimy poradzić sobie z najtrudniejszymi i najbardziej bolesnymi sytuacjami. To właśnie nadzieja daje nam  siłę i optymizm. Ważną sprawą jest również zaufanie do sensu  tego wszystkiego co nas spotkało i spotyka w życiu.

Nastrój na karcie jest pełen radosnego spokoju, nadziei i jedności Wszechświata. To zapowiedź nowego, odrodzonego życia, powodzenia i wszelkiego rozkwitu. Naga kobieta, trzyma w dłoniach dwa dzbany, z których wylewa wodę. Jeden dzban jest srebrny, drugi złoty. Jest to woda życia, która jest niewyczerpanym darem, które zasila obszar duszy i materii w życiu człowieka. To Natura w jej życiodajnym aspekcie, aspekcie wiosny i początku. Krążenie wody świadczy o obfitości energii Kosmosu, dostępnej każdemu, jeżeli tylko się na nią otworzymy. 

Initiatory Golden Dawn
Arkan ten wskazuje na potrzebę życia w harmonii, z naturalnym porządkiem świata, z przyrodą i jej rytmem. Pokazuje piękno natury, jej głęboką mądrość i odwieczny ład. 


To również życie w zgodzie z własną naturą. Często tak trudno jest nam odnaleźć złoty środek - zapomnianą umiejętność życia w zgodzie z innymi ale przede wszystkim z samym sobą. Gwiazda, to nasz przewodnik, która pokazuje nam jak nawiązać kontakt z własnymi uczuciami, jak odszukać swoje wewnętrzne dziecko i pozwolić mu ponownie zaistnieć poprzez spontaniczne wyrażanie siebie i  powrót do siebie.
 
Dla mnie tak karta zawsze oznacza właśnie powrót do tych źródeł, które dają nam siłę pokonywania trudów życia.To powrót do "domu" do siebie. Tak często zapominamy o tym, że jesteśmy nieodłączną częścią natury i podlegamy jej prawom. Jeżeli żyjemy w zgodzie z własną naturą a nasze plany życiowe są harmonijne z nami, to okazuje się, że cały wszechświat nas wspiera, byśmy nie ustawali w staraniach, bo w ten właśnie sposób realizujemy  siebie. Rozwijamy się. Jest to rozwój zharmonizowany z naszą własną naturą, związany z tworzeniem nowych rzeczy, nowych idei, pomysłów.
Pictorial Key
Gwiazda, nasz przewodnik po świecie uczuć, który wskazuje drogę do osiągnięcia równowagi emocjonalnej. Wyraża też tęsknotę za naturalnością i nieskrępowaniem nakazami, przekonaniami wpojonymi nam przez rodziców i proces wychowania.
Wychowanie, okres dzieciństwa, otoczenie, które od nas oczekuje takich a nie innych zachowań, często bardzo skutecznie zabija w nas spontaniczne wyrażanie uczuć, wyrażanie tego co czujemy.
Od dzieciństwa jesteśmy karmieni różnymi sloganami typu: „prawdziwy mężczyzna nie płacze”, „kobiety to słabe istoty”  lub „lepiej nie okazuj tego co czujesz, bo inni to wykorzystają” W taki sposób rodzi się lęk i obawy. Boimy  się wyrażać te emocje, które ogólnie są uznawane za „złe” typu złość, gniew, nienawiść itp. Tłumimy swoje uczucia i przestajemy być sobą. Umiera w nas radość życia, umiejętność dostrzegania piękna w drobiazgach i cieszenia się nimi.  W rezultacie powoduje to zablokowanie kreatywności oraz nieumiejętność wyrażania swoich potrzeb w zakresie miłości, przyjaźni, współczucia itp.
Emocje są darem, który umożliwia nam dostęp do prawdy o naszym życiu, o naszych więziach i wartościach. Są nie tylko źródłem informacji. Niosą także energię i mobilizację do codziennego działania. Gdy unikamy kontaktu z własnymi emocjami, tracimy tak naprawdę szansę na zrozumienie siebie, swojej sytuacji oraz ryzykujemy tym, że  emocje których sobie nie uświadamiamy, zaczną kierować naszym myśleniem i postępowaniem. 
Osho
Dojrzałość i równowaga w sferze emocjonalnej, jest ważnym sprawdzianem naszej dojrzałości i odpowiedzialności wobec innych ludzi a także samego siebie. Jeżeli nie rozumiemy siebie, to raczej trudno nam będzie osiągnąć pomyślność i zadowolenie w życiu.
W tym sensie, cień karty Gwiazda pokazuje nam stan dysharmonii dotyczący naszej własnej fizycznej i duchowej natury. To również brak szacunku dla natury, brak poczucia jedności z naturą, brak nadziei.

Pełnia nadziei i dobrych perspektyw wynika bowiem z życia zgodnego z prawami natury. Właśnie przestrzeganie tych praw i prawidłowe korzystanie z nich zapewnia ową radość i spokojną pewność - czyli  pełnię nadziei co do własnego rozwoju i sytuacji życiowej.

„Żadna noc nie może być aż tak czarna, żeby nigdzie nie można było odszukać choć jednej gwiazdy. Pustynia też nie może być aż tak beznadziejna, żeby nie można było odkryć oazy.. Zawsze gdzieś czeka jakaś mała radość. Istnieją kwiaty, które kwitną nawet w zimie”


1 komentarz:

  1. Z tą nadzieją to bywa różnie....czasem podejmujemy walkę np ze swoimi słabościami tylko dlatego, że nam po prostu wstyd.
    Nie miałam nadziei na nic....nawet nie wierzyłam w powodzenie. Ale jakaś siła mnie popchnęła...

    Rene, wszystkiego najlepszego w Nowym 2021 Roku Ci życzę :-)))

    serdecznie i ciepło pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń